4 Eylül 2009 Cuma

Darwin Now

200. yılını kutlamak için düzenlenen ‘Darwin Now’ sergisi, 4 Eylül’de Ankara’da sanatseverlerle buluşacak.

British Council’den yapılan yazılı açıklamada, Charles Darwin’in çalışmalarının, biyolojiyi ve bilimin diğer dallarını günümüzde de etkilemeye devam ettiği ve eserlerinin 21. yüzyılda karşılaşılan önemli sorular hakkında farklı bakış açıları sunduğu belirtildi.

Darwin’in çalışmaları ve görüşlerinin nasıl şekillendiğinin kitleler tarafından incelenebilmesi için düzenlenen ‘Darwin Now’ sergisinin Bilkent Üniversitesi’nde 4 Eylül-15 Ekim arasında ziyaret edilebileceği kaydedilen açıklamada, serginin açılışına British Council Türkiye Direktörü Jeff Streeter ile üniversiteden akademisyenlerin katılacağı ifade edildi. Serginin Amerika, Avustralya, Bulgaristan, Çin, Fransa, Hırvatistan, Hong Kong, İspanya, Kanada, Kore, Küba, Libya, Mısır, Fas, Tunus ve Yunanistan gibi 25 ülkede gerçekleştiği vurgulanan açıklamada, serginin Boğaziçi, İstanbul Kültür, İstanbul Teknik, ODTÜ ve Sabancı üniversitelerinin yerleşkesinde de açıldığı anımsatıldı.

Darwin'in kitabı açık artırmada

İngiliz doğa bilimci Charles Darwin'in, bir ailenin tuvaletindeki kitaplıkta bulunan "Türlerin Kökeni" (On the Origin of Species) adlı eserinin 1859 tarihli ilk baskısı açık artırmaya çıkarılıyor.


Birleşik Krallık'taki müzayede evi Christie's, bu tarihte sadece yaklaşık 1250 kopya basılan kitabın, Oxfordlu bir ailenin evinin tuvaletinde yer alan kitaplıkta bulunduğunu ve 8 Aralık 2009 salı günü 99 bin dolardan satışa çıkarılacağını açıkladı.